Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Slovníček pojmů

Ve slovníčku je 42 pojmů.
Hledat ve slovníčku (mohou být i regulární výrazy)
Začíná na Obsahuje Přesný pojem Zní jako
Vše A B C D E F H I K M N P R S T U Z
Pojem Definice
pedel

Pokud se rozhodnete zúčastnit se imatrikulace, což vám vřele doporučuji, poněvadž je to skvělý zážitek, určitě tam potkáte pedela a budete si říkat, jakou funkci vůbec tento člověk zastává. Jistě ho poznáte hned na první pohled, jedná se o toho pána se žezlem, který jde na začátku slavnostního průvodu. Jeho funkce je dnes čistě tradiční, ve své podstatě je pedel takovým univerzitním školníkem. Jestliže budete studovat pilně a úspěšně obhájíte diplomovou práci a složíte státnice, potkáte se s pedelem znovu a to na slavnostní promoci.

plagiát

S tímto slovem se budete setkávat v následujících letech velice často. Co se tedy skrývá pod pojmem plagiát, kterým se budou učitelé tak rádi ohánět? Plagiátem je nazýváno využití cizí myšlenky bez uvedení jejího původního autora, ať už vědomě či nevědomě, a dále taky vydávání cizí myšlenky za myšlenku vlastní. Toto všechno platí i pro z internetu stažené obrázky, tabulky a grafy. Porušujete tím etická pravidla a hlavně náš právní řád. Pokud jste tedy na střední škole psali referáty typem "ctrl c, ctrl v" a vaší nejoblíbenější stránkou na zpracování referátů byla Wikipedia, asi vás teď hodně zklamu.

pomvěd

Zní to jako něco k jídlu, ale opak je pravdou. Pomvěd je zkratkou pro pomocnou vědeckou sílu. Co tato pozice obnáší? Pracujete na své katedře a pomáháte učitelům s přípravou kurzů - skenujete materiály do ISu, kopírujete materiály pro studenty, které jim pak učitel rozdá na semináři. Pokud budete mít štěstí, můžete se podílet i na různých výzkumech a spolupracovat na získávání grantů pro katedru. Odměnou za tuto práci je získání stipendia a také to, že vás daní učitelé poznají a zapamatují si vás; a můžete se spolehnout, že když budete mít někdy nějaký problém, oni vám s ním pomohou.

position paper

Učitel vás někdy může požádat, abyste na další hodinu vypracovali position paper. Co to po vás vlastně chce? Nejedná se o nic jiného než o sepsání toho, co jste se dočetli v zadané povinné literatuře, přičemž byste neměli opomenout zdůraznit svůj vlastní názor na to, o čemž jste se v textu dočetli. Učitelé stoprocentně ví, o čem se v daných pasážích, které vám byly zadány, píše, proto je zajímá hlavně váš názor na tuto problematiku, nechtějí číst pořád dokola to samé, chtějí vědět, co jste si z toho odnesli vy. Position papery (nebo zkráceně PP) jsou většinou rozsahem krátké - zhruba dvě normostrany.

prezenční studium

Je forma výuky, při které se vyžaduje přítomnosti studentů na hodinách, ale i při závěrečných zkouškách. Výuka probíhá většinou každý všední den. Opakem této formy je dálkové studium, tedy kombinované. Dálkové studium obsahuje výuku převážně o víkendech a samostudium.

proděkan

Kdo je to proděkan? Proděkanem je jmenován člověk, který děkana zastupuje v předem stanovené oblasti - na jednotlivých fakultách tedy můžete najít proděkana pro studium, proděkana pro vědu a výzkum a doktorské studium, proděkana pro zahraniční vztahy nebo proděkana pro strategický rozvoj. S některým z proděkanů se pravděpodobně setkáte hned na začátku svého studia, pokud se rozhodnete zúčastnit se imatrikulace, což vám vřele doporučuji, kde bude zastupovat vedení fakulty.

promoce

Pokud jste se zúčastnili či se budete účastnit imatrikulace a líbila se vám, můžete začít vyhlížet promoci. Promoce je přesným opakem imatrikulace, je to totiž slavnostní vyřazení z akademické obce. Pokud tedy úspěšně absolvujete své studium, obhájíte svou diplomovou práci a složíte státní závěrečné zkoušky, bude vám na promoci slavnostně předán vysokoškolský diplom nejvyšším vedením školy.

promotor

S promotorem se setkáte až na promoci. Je jím většinou profesor, který celou promoci zahajuje a následně pak i předává úspěšným absolventům diplomy. Promotor také čte promoční slib.

Glossary 2.8 uses technologies including PHP and SQL