Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Studentské spolky mají smysl – kde začít?

spolky

Nedávno jste nastoupili na vysokou školu a máte přebytek volného času, nebo se prostě jen chcete seznámit s novými lidmi? A to nejlépe se stejně naladěnými? Nejlepší volbou pro vás bude nějaký studentský spolek. O tom, jak to vypadá v jednom z nich se s námi podělila Pavla, prezidentka spolku mediků IFMSA CZ.

 

 


Udělat právě ten první krok je vždycky to nejtěžší. Ale stačí nebát se a někoho oslovit, zúčastnit se nějaké akce, zajít na poradu členů, napsat e-mail. Ale není vždy nutné se do činnosti vrhnout hned po hlavě. Moje vlastní zkušenost se vztahuje k organizaci IFMSA CZ, která funguje při Lékařské fakultě MU. Můj první kontakt s ní byl už v prvním ročníku, tehdy jsem si ale řekla, že přece nemám čas, že mám školu, brigádu, už tak nic nestíhám, tak proč ještě dělat něco takového a navíc zadarmo?! O rok později mě kamarádka přemluvila zúčastnit se jako dobrovolník jednoho projektu. Pak přišel další projekt a ještě jeden.

Postupně mi zvědavost nedala a zašla jsem na informační schůzku pro veřejnost. V IFMSA se koná vždycky na začátku semestru, podobné schůze mívají i ostatní organizace. Slovo dalo slovo, potkala jsem pár aktivních členů a jakmile člověk jejich činnost pozná blíž, chytne ho to a už nepustí.

Proč to vlastně dělat a co z toho člověk má?

Proč to vlastně dělat a co z toho člověk má? Otázka za milion, kterou si před vstupem do neziskové organizace klade asi každý. Co si o tom myslí ti, kteří v neziskovkách nějakou dobu působí?

Já za sebe mohu říct, že mi činnost v IFMSA dala opravdu strašně moc. Nové skvělé kamarády, nezapomenutelné akce, zážitky ze zahraničních výjezdů, nespočet zkušeností, které by mi škola dát nemohla a úžasný pocit, když vidím, že naše práce má smysl a má nějaké výsledky. Ale je to zadarmo? Ne tak úplně. Činnost v organizačním týmu stojí čas. A někdy trochu nervy. A někdy peníze, když si po každé schůzi jdete sednout na jedno. Nebo na dvě. Ale těch pozitiv je nesrovnatelně víc a nelituji ani minuty, kterou jsem tam strávila.

Právě začíná nový semestr a s ní pro všechny spolky a organizace nové akce a nové výzvy a já se už teď nemůžu dočkat. Tak co, přidáš se k nám?

A jak to vypadá v dalších spolcích, které na Masarykově univerzitě můžete najít?

PAVLA MIŘÁTSKÁ/ Studentka LF a lokální prezidentka IFMSA CZ