Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Co když student onemocní?

doktoriNa vysoké škole je velmi důležité mít záložní plán pro případ, že něco nepůjde podle vašich představ. Nepříjemným zásahem do vašich plánů jsou úrazy a nemoci. Jak může nemoc zkomplikovat život studenta a jak se jí nenechat zaskočit?

Kdo je připraven, není překvapen

Prvním pravidlem je myslet dopředu. U každého předmětu si zjistěte, kolik absencí máte povolených. Je také rozdíl, zda jde o absence neomluvené nebo omluvené. Většina vyučujících je také ochotna vám po domluvě umožnit nahrazení hodiny v jiném dni nebo zkoušky v jiném termínu.

Jak funguje systém omluvenek na MU? Omluvenku od lékaře dodáte na studijní oddělení vaší fakulty. Pokud studujete na více fakultách zároveň, stačí omluvenku dodat pouze na jedno studijní oddělení, kde ji příslušná osoba zavede do ISu. Omluvenka poté platí pro všechna vaše studia na MU.

Navíc ji stačí přinést dodatečně až do pěti pracovních dnů po nemoci. Na omluvence musí být napsáno, od kdy do kdy byl student nemocný. To platí nejen pro běžnou výuku ale i pro zápočty, kolokvia a zkoušky.Napište ovšem na studijní, že se ze zdravotních důvodů nedostavíte a také vyučujícímu předmětu, na který se nedostavíte.

Školní lékař

MU má takésvé zdravotní středisko. Ordinaci praktického lékaře pro dospělé zajišťuje MUDr. Zora Hlinomazová, která část týdne ordinuje na rektorátu a část v bohunickém kampusu. Budete si muset vybrat, jestli je pro vás přínosnější mít svého lékaře v Brně, nebo doma, protože u dvou praktických lékařů registrováni být nemůžete. A jak jsou na tom zahraniční studenti (i Slováci)? Sevropským průkazem zdravotního pojištění majínárok na bezplatné akutní ošetření. Zkušenějšístudenti ale tvrdí, že je lepší si na pobočce pojišťovny vyžádat speciální potvrzení, že jste skutečně jejím pojištěncem.

Ordinační hodiny závodní lékařky MU na rektorátu:
Po 8 : 00 – 13 : 00
Út 8 : 00 – 12 : 00
St 13 : 00 – 18 : 00
Čt 8 : 00 – 13 : 00
Pá 8 : 00 – 12 : 00

Ordinační hodiny závodní lékařky MU na kampusu:
Po 8 : 30 – 12 : 30
St 8 : 30 – 12 : 30
Čt 8 : 00 – 13 : 00

Mám problém – kam zajít?

Pří akutních zdravotních potížích je k dispozici pohotovost v dětské nemocnici (Černopolní 9), kde ošetřují pacienty až do 19 let věku. Pohotovost pro dospělé (včetně zubní) se nachází v úrazové nemocnici (Ponávka 6). Pohotovostní lékárna s nepřetržitou službou se nachází na adrese Koliště 47 (přijde vhod při vyzvednutí postkoitální antikoncepce).

V případě neakutních potíží je nejlepší navštívit vašeho praktického lékaře, který vám vypíše žádanku ke specialistovi. Můžete zajít do některé z brněnských fakultních nemocnic. V centru se nachází FN U sv. Anny, kam se dostanete přímo tramvajovými linkami 1, 2 ,5 ,6 a 11 a prakticky všemi linkami, které jedou na Mendlovo náměstí. FN Brno se nachází v Bohunicích vedle univerzitního kampusu. Jezdí k ní linky 60, 61, 25, 50, 69, 37. Kromě ambulancí v nemocnicích můžete využít celou řadu soukromých zařízení. Pokud nevíte, kam zajít, není nic jednoduššího než napsat na skupinu vašeho ročníku nebo oboru na facebooku, kam je nejlepší zajít na alergologii nebo třeba gynekologii.

Do oblasti zdravotní péče patří také psychologická pomoc. Studenti Masarykovy univerzity mohou využít možnost zdarma absolvovat až šest sezení s psychologem nebo koučem (více na: https://poradenstvi.muni.cz/cs/poradenstvi2). Studenti VUT mají také možnost navštívit psychologickou poradnu, kde mohou zdarma absolvovat pět sezení (více na: http://www.lli.vutbr.cz/psychologicke-poradenstvi).

http://www.fnbrno.cz/
http://www.fnusa.cz/

MARTIN ZELINKA | šéfredaktor Prvákovin do kapsy 2015 pro Lékařskou fakultu