Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Slovníček pojmů

Ve slovníčku je 42 pojmů.
Hledat ve slovníčku (mohou být i regulární výrazy)
Začíná na Obsahuje Přesný pojem Zní jako
Vše A B C D E F H I K M N P R S T U Z
Page:  « Prev 1 2 3 Next »
Pojem Definice
honorabilis

Oslovení ostatních funkcionářů, předsedů akademických senátů, členů vědecké řady při obřadech. Znamená velevážený, ctihodný.

inaugurace

Nepleťte si inauguraci s imatrikulací. Inaugurace je slavnostní uvedení do úřadu či funkce, inaugurován je například prezident a rektor vysoké školy. Původ slova se odvozuje od starořímského obřadu zvolení augurů, což byli církevní úředníci, jejichž úkolem bylo vykládat boží vůli sledováním letu ptáků.

IS

IS (Informační systém) je všechno. Najdete v něm všechno a pomocí něj také skoro všechno vyřešíte. Ze začátku se vám může zdát, že se v něm nemůžete vyznat, ale tímhle si prošel úplně každý. Na konci prvního semestru už budete natolik zběhlí, že si budete říkat, že je to opravdu lehké v něm něco najít. Pouze musíte vědět kde. Pomocí ISu se budete registrovat na předměty a posléze si je zapisovat, hlásit na zkoušky a zjišťovat jejich výsledky, budete psát učitelům a kamarádům e-maily a můžete v něm dělat mraky dalších věcí. Nejlepší taktikou je sednout si večer k ISu a snažit se ho prozkoumat. V ISu si dokonce můžete zahrát i hry!

ISIC

ISIC je kartička, kterou budete následující roky vytahovat častěji než kreditku. Pomocí ní budete dokazovat, že jste opravdu student a máte tím pádem nárok třeba na slevy. ISIC také funguje jako kartička na oběd do menzy, budete si na něj nahrávat peníze u pokladen a pak si jím "pípat" u výdejních okýnek. Pokud se rozhodnete pro bydlení na kolejích, ISIC zde zastupuje kolejku, takže se jím budete prokazovat, že jste skutečně obyvatelem pokoje 405 na Kouničkách. S ISICem je také spojeno mnoho výhod, lze například jmenovat slevy v knihkupectví, v Subwayi, na všelijakých sportovištích a hlavně ve všech kulturních zařízeních. Kde všude můžete uplatnit ISIC, to se dozvíte na stránce http://www.isic.cz/index.php/slevy/vyhledani-slev.

katedra

Katedra je vlastně takovým atomem v rámci univerzity, jde totiž o základní jednotku, která tvoří fakultu, přičemž jednotlivé fakulty zase tvoří celou univerzitu. Katedra sdružuje vyučující zaměřující se na jednu oblast výuky, případně výzkumu v rámci akademické obce, proto na FSS můžete najít samostatnou katedru psychologie a samostatnou katedru sociologie, na právech zase katedru ústavního práva a katedru právní teorie. Na některých fakultách nenajdete katedry, ale instituty, které jsou v rámci struktury na vzájemně stejné úrovni.

koleje

Jde o ubytovací zařízení pro studenty. Tato ubytovna bývá celoročně dostupná studujícím, kteří na ni mají nárok. Součástí je i stravovací zařízení, tedy menza.

kolokvium

Každý předmět je nějak zakončen - buď zkouškou, zápočtem, nebo kolokviem. Nevíte, co si pod tímto pojmem máte představit? Kolokvium je druh ukončení předmětu, při němž jste součástí větší či menší skupiny a tato skupina je dohromady zkoušena formou hromadné diskuse. Zkoušející se při kolokviu mnohdy zaměřuje i na vaši schopnost interakce s ostatními, nejenom na vaše znalosti, buďte si tedy toho vědomi. A pokud se někdy k nějakému kolokviu dostanete, pamatujte si, že vám pro "zelené políčko" stačit pouhá účast na kolokviu, ale jindy se můžete pořádně zapotit, než se vám to "zelené políčko" v ISu objeví.

mensa

Mensa je asociace sdružující lidi s IQ vyšším než 130, naproti tomu menza je označení pro univerzitní jídelny a bufety. V Brně se nachází několik velkých a několik menších menz. Pokud se budete nacházet v centru města, vyzkoušejte menzu na Moraváku, případně na právech. Pokud se budete pohybovat v kampusu, jasnou volbou je Academic, kde vaří opravdu skvěle a je tam obrovský výběr nabízených jídel. Jestli vám jde při jídle hlavně o pohodu a klid, vyzkoušejte bufet v budově bývalé lékařské fakulty, paní kuchařka hýří každý den úsměvem a zaručeně vám zvedne náladu. A jestli máte rádi pizzu, můžete využívat Pizzu Nostru v přízemí Kounicových kolejí, kde si můžete vybírat z celkem 15 druhů pizz, jejichž cena se pohybuje okolo sympatických 50 korun za kus.

normostrana

Tohle magické slovíčko začnete brzy proklínat. Jedná se o termín, který používají učitelé, když vám oznamují, jak rozsáhlá má být vaše seminární práce. A co tedy znamená tato jedna normostrana? Jedná se o standardizovanou stranu textu - 1 800 znaků včetně mezer (což odpovídá 30 řádkům o 60 znacích). Někteří učitelé mezi to řadí automaticky i další vlastnosti, zejména pak formátování - řádkování 1,5, zarovnání do bloku, styl a velikost písma, ale tohle je individuální a každý učitel vás seznámí se svým oblíbeným formátováním textu. Pokud tedy dostanete zadání seminárky na 10 NS (normostran), máte napsat zhruba 18 000 znaků i s mezerami. Zní to jako strašlivé množství, ale pokud máte znalosti nabité studiem na danou problematiku, jde to jedna báseň.

pedel

Pokud se rozhodnete zúčastnit se imatrikulace, což vám vřele doporučuji, poněvadž je to skvělý zážitek, určitě tam potkáte pedela a budete si říkat, jakou funkci vůbec tento člověk zastává. Jistě ho poznáte hned na první pohled, jedná se o toho pána se žezlem, který jde na začátku slavnostního průvodu. Jeho funkce je dnes čistě tradiční, ve své podstatě je pedel takovým univerzitním školníkem. Jestliže budete studovat pilně a úspěšně obhájíte diplomovou práci a složíte státnice, potkáte se s pedelem znovu a to na slavnostní promoci.

plagiát

S tímto slovem se budete setkávat v následujících letech velice často. Co se tedy skrývá pod pojmem plagiát, kterým se budou učitelé tak rádi ohánět? Plagiátem je nazýváno využití cizí myšlenky bez uvedení jejího původního autora, ať už vědomě či nevědomě, a dále taky vydávání cizí myšlenky za myšlenku vlastní. Toto všechno platí i pro z internetu stažené obrázky, tabulky a grafy. Porušujete tím etická pravidla a hlavně náš právní řád. Pokud jste tedy na střední škole psali referáty typem "ctrl c, ctrl v" a vaší nejoblíbenější stránkou na zpracování referátů byla Wikipedia, asi vás teď hodně zklamu.

pomvěd

Zní to jako něco k jídlu, ale opak je pravdou. Pomvěd je zkratkou pro pomocnou vědeckou sílu. Co tato pozice obnáší? Pracujete na své katedře a pomáháte učitelům s přípravou kurzů - skenujete materiály do ISu, kopírujete materiály pro studenty, které jim pak učitel rozdá na semináři. Pokud budete mít štěstí, můžete se podílet i na různých výzkumech a spolupracovat na získávání grantů pro katedru. Odměnou za tuto práci je získání stipendia a také to, že vás daní učitelé poznají a zapamatují si vás; a můžete se spolehnout, že když budete mít někdy nějaký problém, oni vám s ním pomohou.

position paper

Učitel vás někdy může požádat, abyste na další hodinu vypracovali position paper. Co to po vás vlastně chce? Nejedná se o nic jiného než o sepsání toho, co jste se dočetli v zadané povinné literatuře, přičemž byste neměli opomenout zdůraznit svůj vlastní názor na to, o čemž jste se v textu dočetli. Učitelé stoprocentně ví, o čem se v daných pasážích, které vám byly zadány, píše, proto je zajímá hlavně váš názor na tuto problematiku, nechtějí číst pořád dokola to samé, chtějí vědět, co jste si z toho odnesli vy. Position papery (nebo zkráceně PP) jsou většinou rozsahem krátké - zhruba dvě normostrany.

prezenční studium

Je forma výuky, při které se vyžaduje přítomnosti studentů na hodinách, ale i při závěrečných zkouškách. Výuka probíhá většinou každý všední den. Opakem této formy je dálkové studium, tedy kombinované. Dálkové studium obsahuje výuku převážně o víkendech a samostudium.

proděkan

Kdo je to proděkan? Proděkanem je jmenován člověk, který děkana zastupuje v předem stanovené oblasti - na jednotlivých fakultách tedy můžete najít proděkana pro studium, proděkana pro vědu a výzkum a doktorské studium, proděkana pro zahraniční vztahy nebo proděkana pro strategický rozvoj. S některým z proděkanů se pravděpodobně setkáte hned na začátku svého studia, pokud se rozhodnete zúčastnit se imatrikulace, což vám vřele doporučuji, kde bude zastupovat vedení fakulty.

Page:  « Prev 1 2 3 Next »
Glossary 2.8 uses technologies including PHP and SQL